Τετράωρη παρέμβαση ψυχολόγου στην Α’ Τάξη με θέμα τη διαχείριση συγκρούσεων.

Στο πλαίσιο της Δράσης «Συνύπαρξη στην Τέχνη-Τέχνη στη Συνύπαρξη» που εντάσσεται στον ετήσιο προγραμματισμό του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε στα τμήματα της Α’ τάξης μια τετράωρη παρέμβαση ψυχολόγου από το Κέντρο πρόληψης εξαρτήσεων και προαγωγής ψυχοκοινωνικής υγείας, Δήμου Ζωγράφου με θέμα τη διαχείριση συγκρούσεων.
Η παρέμβαση υλοποιληθηκε σε δύο δίωρα (ένα δίωρο την εβδομάδα 6-9 Φεβρουαρίου και ένα την εβδομάδα 12-15 Φεβρουαρίου) σε κάθε τμήμα της Α΄ τάξης. Οι μαθητές γνωρίζονται περισσότερο μεταξύ τους, αναπτύσσεται κλίμα εμπιστοσύνης και αμοιβαίου σεβασμού, καλλιεργείται η ενσυναίσθηση των μαθητών και μαθαίνουν τρόπους επίλυσης των μεταξύ τους συγκρούσεων. Με τον τρόπο αυτό, αυξάνονται οι κοινωνικές δεξιότητες των μαθητών και συγχρόνως προλαμβάνονται φαινόμενα σχολικής βίας και εκφοβισμού.

Σχετικά με 6ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

Δείτε όλα τα άρθρα του/της 6ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ →