Παρακολούθηση παράστασης “Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα;” στο θέατρο Λαμπέτη.

Στο πλαίσιο της Δράσης «Τέχνη στη Συνύπαρξη-Συνύπαρξη στην Τέχνη» του ετήσιου προγραμματισμού του σχολείου μας, οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου παρακολούθησαν την παράσταση “Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα;”, σε σκηνοθεσία Νικορέστη Χανιωτάκη στο θέατρο Λαμπέτη. Οι θεματικοί άξονες γύρω από τους οποίους στρέφεται το έργο είναι η αποδοχή της διαφορετικότητας και η αναγνώριση των ιδιαίτερων δεξιοτήτων, οι ενδοοικογενειακές σχέσεις και η διαχείριση προβλημάτων ανάμεσα στα μέλη, ο κόσμος των εφήβων και τα συμβατικά  πρότυπα, η αποκάλυψη της αλήθειας όσο επώδυνη κι αν είναι, η αυτοεκτίμηση και η σημασία της, η πραγμάτωση στόχων. Λόγω της μεγάλης απήχησης στους μαθητές, δόθηκε η υπόσχεση να ακολουθήσουν παρόμοιες δραστηριότητες.

Σχετικά με 6ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

Δείτε όλα τα άρθρα του/της 6ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ →