Εκπαιδευτική επίσκεψη στα Μουσεία του Γεωλογικού Τμήματος του ΕΚΠΑ

Τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας στο πλαίσιο του Αναλυτικού Προγράμματος της Γεωλογίας – Γεωγραφίας και της Βιολογίας επισκέφθηκαν το μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας και το μουσείο Ζωολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, όπου ξεναγήθηκαν και συμμετείχαν σε δράση προσομοίωσης ανασκαφής.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα να παρατηρήσουν ποικίλα βαλσαμωμένα ζώα που υπάρχουν στη φύση σήμερα, να μάθουν για μοναδικούς ζωικούς οργανισμούς της Ελληνικής πανίδας, να συζητήσουν για αυτούς που βρίσκονται υπό εξαφάνιση, να προβληματιστούν για περιβαλλοντικά προβλήματα και να επεξεργαστούν λύσεις για το Οικοσύστημα. Επίσης, είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα απολιθώματα και να παρατηρήσουν σκελετούς οστών οργανισμών που έχουν εξαφανιστεί, όπως οι νάνοι ελέφαντες της κάτω Ιταλίας. Τέλος, αντιλήφθηκαν τη σημασία των προσαρμοστικών χαρακτηριστικών για την εξέλιξη των οργανισμών, μέσα από συγκεκριμένα ευρήματα, όπως είναι το πόδι ενός αλόγου (οπλή σήμερα, πόδι με 4 δάκτυλα στον προγονικό οργανισμό).

Σχετικά με 6ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

Δείτε όλα τα άρθρα του/της 6ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ →